Відсоткові розрахунки. Формула складних відсотків.

Тема уроку. Відсоткові розрахунки. Формула складних відсотків.

Мета уроку: повторити формули розв'язування основних задач на відсотки. Продовжити роботу над виробленням умінь застосовувати вивчені формули для розв'язування задач на відсоткові розрахунки, домогтися засвоєння учнями змісту: означення поняття «складні відсотки»; формули складних відсотків. Здійснити взаємозв’язок відсоткових розрахунків з реальним життям; розвивати логічне мислення, просторову уяву; виховувати почуття відповідальності, самостійність
Тип уроку: вивчення нового матеріалу.
Наочність та обладнання: опорний конспект,  ноутбук, роздатковий матеріал.

Епіграф:  «Знання лише тоді знання, коли воно отримане  зусиллям розуму, а не пам’яті»
                                                                                                                Л.М.Толстой.

ХІД УРОКУ
I. Організаційний етап
Учитель перевіряє готовність учнів до уроку, налаштовує їх на роботу.
II. Перевірка домашнього завдання
1)    Наявність Д/З перевіряє вчитель
2)    Перевірка  Д/З (завдання з ДПА 9клас) один учень біля дошки,  решта за зразком
СЛАЙД 2,3
Задача. З куска жерсті розміром 48*30см  виготовили коробку з площею основи 1008 см2.Визначити  висоту жерстяної коробки.
Розв’язання.
 (30 - 2х)(48 - 2х) = 1008
2(15 - х)2(24 - х) = 1008
(15 - х)(24 - х) = 252
1524 - 24х - 15х + х2– 252 = 0
360 - 39х + х2 – 252 = 0
х2- 39х + 108 = 0
D = 1089 ; √ D = 33
х1==3; х2 ==36 – не задовольняє умову задачі
Відповідь: 3 см.
III. Формулювання мети і завдань уроку.
Мотивація навчальної діяльності учнів

Він дві різні назви має,
Його бухгалтер поважає,
У бізнесі торгівлі – всюди
З ним звикли справу мати люди.
Виконує він скрізь роботу.
А називається …(відсоток).
А яку іншу назву має відсоток?
Вступне слово вчителя
    Шановні учні! Україна має безліч економічних проблем,розв’язувати які доведеться вам ,майбутнім випускникам школи. Тому кожному з вас потрібна фундаментальна  загальна підготовка.
Багатьом фахівцям доводиться виконувати обчислення за умови, що деякі значення виражено у відсотках. Коротко їх називають відсотковими розрахунками.
Сьогодні на уроці ми повторимо методи розв’язування задач на відсотки та ознайомитесь  зі «складними відсотками»
 Лекція вчителя  Дуже часто знання з математики допомагають при вивченні інших суміжних предметів. Досить часто на уроках хімії,фізики,географії вам доводиться зустрічатися з задачами на відсотки. Після сьогоднішнього уроку розв’язувати вам такі задачі стане значно простіше.Відсотки – одне з математичних понять, які часто зустрічаються у повсякденному житті. Слово «процент» походить від латинського pro centumщо означає «від сотні», звідси і дві назви – процент та відсоток. Відсоток означається як сота частина деякої величини. У практиці ми досить часто маємо справу з сотими частинами (копійка, сантиметр, ар), а тому соті дістали спеціальний знак % для їх позначення на письмі. Цей символ % виник у XV столітті в Італії. Вивчати відсотки почали дуже давно.  Ще у ХІІІ – ХVI столітті усі підручники приділяють значну увагу відсотковим обчисленням. Уже в 1494 році користувалися відсотковими таблицями, які підприємства тримали в секреті.
СЛАЙД 4
Спочатку відсотки використовували тільки при фінансових операціях (прибутки з капіталу, сплата внесків, касові операції). Але згодом вони знайшли широку область застосування. Їх використовують для характеристики виконання виробничих планів, визначення зростання чи зниження продуктивності праці, режиму економії, собівартості і якості продукції. У відсотках ми виражаємо вологість повітря, жирність молока, вміст солі у розчині, кількість відсутніх/присутніх учнів у класі і т.д. Відсотки ми часто використовуємо у шкільних курсах, зокрема у математиці та фізиці під час обчислення відносної похибки вимірювання, у хімії при обчисленні концентрації розчинів.
Тому знання відсотків та загальні навички розв’язування типових задач на відсотки необхідне кожній людині.
         Для розв’язування задач на відсотки слід уміти записувати будь-яке число у вигляді відсотка і розв’язувати обернену задачу – виражати відоме число відсотків у вигляді дробового чи цілого числа.
Для найпростіших задач на відсотки уведемо таке позначення: х – деяка величина, що приймається за 100% (ціле), у - її частина, яка виражається числом відсотків р%.  Залежно від того, що невідоме – х, у чи р найпростіші задачі на відсотки можна розділити на три види:
СЛАЙД 5                     Знаходження відсотків від числа.
Щоб знайти відсоток від числа, треба цей відсоток записати десятковим дробом і дане число помножити на здобутий дріб.

СЛАЙД 6                  Знаходження числа за його відсотком.
Щоб знайти число за його відсотком, треба відсоток записати у вигляді десяткового дробу і розділити дане число на цей дріб.
СЛАЙД 7       Знаходження відсоткового відношення двох чисел.
Щоб знайти, скільки відсотків  складає перше число  від другого числа, треба перше число поділити на друге  і результат помножити на 100%
СЛАЙД 8      Основні формули відсотків
                                                    10 % від х = 0,1х
0,7 від х = 70% від х
Збільшити х на 15%:
х+0,15х
Зменшити х на 38%:
х – 0,38х
На уроках хімії часто доводиться розв’язувати задачі на складання пропорції
СЛАЙД 9        Пропорція:     a – 100%
                                             b –   c %
Наведення прикладів
СЛАЙД 10     Задача 1. Зимова куртка коштувала 800 грн. Весною ціну куртки знизили на 10%. Але продали її тільки тоді, коли нову ціну знизили ще на 10%. На скільки відсотків ціна, за яку продали куртку, менше від початкової?
Розв’язання. Після першого зниження ціну знизили на 800*0,1=80 (грн.) і куртка стала коштувати  800-80=720 (грн.)
Після другого зниження ціну зменшили на 720*0,1=72(грн.)
В результаті двох знижень ціна куртки зменшилась на 80+72=152 (грн.)
152грн. від 800грн. складає  152/800*100%=19%.
Отже, початкову ціну знизили на 19%.
Відповідь: 19%. 
СЛАЙД 11      Задача 2. Вкладник зняв зі свого рахунку в банку 20% всіх грошей , а на наступний день зняв 10% залишку. Після цього на його рахунку залишилося 360 грн. Скільки грошей було на рахунку спочатку?
Розв’язання. Нехай на рахунку вкладника спочатку було х грн. Після першого зняття грошей н а рахунку залишилося
100%-20%=80% грошей початкового  вкладу.
Із нової суми було знято 80%*0,1=8% початкового вкладу.
Вкладник зняв за два рази 20%+8%=28% початкового вкладу, а на рахунку залишилося 100%-28%=72%.
                                        360грн.-72%
                                          х грн.-100%
=500(грн.)
Відповідь:500 грн.
СЛАЙД 12         Задача 3. Є два сплави з 30 і 10-відсотковим вмістом міді. Скільки кілограмів кожного сплаву потрібно взяти, щоб отримати 6кг нового сплаву з 15-відсотковим вмістом міді?
Розв’язання. Нехай потрібно взяти х кг першого сплаву (з 30-відсотковим вмістом міді). Тоді другого потрібно взяти (6-х) кг.
Перший сплав містить 30% міді, а другий-10%. Тому Х кг першого сплаву містить 0,3х кг міді, а (6-х) кг другого сплаву-0,1(6-х) кг міді. Новий сплав повинен містити 0,3х+0,1(6-х) кг міді. З іншого боку, 6 кг нового сплаву повинен містити 15%, або 6*0,15=0,9(кг) міді. Отримуємо рівняння:
                                        0,3х+0,1(6-х)=0,9
Розв’язавши рівняння, знайдемо: х=1,5
Отже, потрібно взяти 1,5кг першого сплаву і 6-1,5=4,5(кг) другого сплаву.
Відповідь: 1,5 кг ;4,5 кг.                    
СЛАЙД 13      Банківскі відсотки. Формула складних відсотків
А0- початковий капітал, р% річних
рік
Нарахована сума
Нарахований капітал
1й
А0
А0+ А0 = А0(1+ )

2й
А0(1+ 
А0(1+ )+ А0(1+  = А0(1+ ) (1+)= А0(1+ )2

3й
А0(1+ )2
А0(1+ )2+ А0(1+ )2 = А0(1+ )2 (1+)= А0(1+ )3

nй

А0(1+ )n

СЛАЙД 14  Формула простих відсотків 
An0(1+ )
СЛАЙД 15      Формула складних відсотків
An0(1+ )n

VI. Узагальнення і систематизація вивченого матеріалу
1. Технологія особистісно розвивального навчання «Кола ідей»
Учні об’єднуються у 2 групи. Групи отримують  завдання. Спочатку протягом 2 хвилин учні обговорюють задачу, потім група, яка перша знайшла шлях розв’язання вигукує «Ідея!» і пропонує свій спосіб розв’язування задачі. Ідея обговорюється, коментується і, можливо, доповнюється. Задача розв’язується на дошці.
СЛАЙД 16      Розв’язуваннязадач1 група – На який термін банк надав позику в розмірі 1000грн., якщо , повертаючи кредит, позичальник сплатив 1875грн., а річна такса становила 25%?
Розв’язання: Оскільки в даному випадку річна такса розраховується з початкового капіталу (позиченої суми), то тут маємо справу з простими відсотками.
За умовою: Аn=1875,    А0=1000,   =25% . Підставляючи ці дані у формулу An0(1+ ), маємо:      1875=1000(1+ )Звідси 1875=1000+250n, 250n=875,  n=3,5.  Відповідь: 3,5 роки


2 група – У банк, що виплачує 16% річних, покладено 6000 грн. В яку суму перетвориться  цей вклад через 2 роки?
Розв’язання: Відсоткові гроші за перший рік становитимуть:
6000/100*16=960 (грн.). Нарощений капітал через рік становитиме:
6000+6000*0,16=6000(1+0,16)=6000*1,16 (грн.).
Відсоткові гроші за другий рік становитимуть:
6000*1,16/100%*16% (грн.).
Нарощений капітал через два роки становитиме:
6000*1,16+6000*1,16/100%*16%= 6000*1,16(1+0,16)=6000*1,162=8073,6(грн.)


СЛАЙД 17                                  Підсумки уроку
Інтерактивна технологія «Незакінчені речення»
·        На сьогоднішньому уроці я дізнався(дізналася)...
·        На сьогоднішньому уроці найважливішим відкриттям для мене було...
·        На початку уроку я поставив(поставила) перед собою ціль. Ось як я її досягнув(досягнула)…
Домашнє завдання
§7, №363(с.р.),369(д.р.), 367(в.р.)

Коментарі

Популярні дописи з цього блогу

МО класних керівників

Урок геометрії у 7 класі Тема: «Рівнобедрений трикутник»